Ve středu 2. 4. 2025 si oblečte MODROU :-)
2. duben je jako Světový den autismu uznáván od 18. prosince 2007. Tohoto dne přijala Valná hromada Organizace spojených národů prohlášení předložené státem Katar.
Cílem je přivést k problematice autismu, celoživotní poruše postihující desítky miliónů lidí, celosvětovou pozornost. Tedy zvýšit informovanost o autismu ve společnosti, podporovat včasnou diagnostiku a včasnou intervenci.
Aktivity konané u příležitosti Světového dne autismu poukazují na to, že lidé s autismem JSOU JINÍ, ALE NE HORŠÍ…. Součástí osvětových akcí je i upozornění na nadání a dovednosti lidí s autismem.
U příležitosti Světového dne povědomí o autismu (World Autism Awareness Day), který se již tradičně koná 2. dubna, se Ministerstvo zdravotnictví zapojuje do osvětové kampaně „Light it up blue“, u nás „Česko svítí modře“.
V podvečer tohoto dne se v oknech rozsvěcují modrá světla nebo se lidé oblékají do MODRÉHO OBLEČENÍ. MODRÁ je totiž barvou komunikace a sebevyjádření, tedy oblastí, ve kterých mají lidé s autismem největší potíže.
...................................................................................................................................
AUTISMUS JE…
Vrozená porucha některých mozkových funkcí - dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá.
Komplikovaná vada, která narušuje vývoj komunikace, sociální interakce a představivosti – dítě je neschopné vytvářet normální mezilidské vztahy.
Obtížná adaptace na prostředí, ve kterém dítě žije – život je chaos, tak si dítě vytváří pravidla, jejichž logice rozumí jen ono samo.
Provázen problémy chování (výbuchy vzteku, agrese, sebezraňování) – obrana a únik ze zmatku okolního světa, z nesnesitelné tísně, kterou může způsobit jakákoliv změna.
Charakterizován stereotypními způsoby chování, omezenými zájmy a aktivitami.
Zasahuje všechny skupiny obyvatelstva bez ohledu na místo narození, pohlaví nebo rasu.
Celoživotní postižení, které ovlivňuje život dítěte a jeho rodin
Iveta Grajová