Farma Šobáňovi – Vlčnov

Poslední poznávací výlet letošního školního roku se uskutečnil v pátek 14. června. Žáci 5. – 9. ročníku s pedagogickým doprovodem odjeli po deváté ranní do nedalekého Vlčnova na farmu rodiny Šobáňových.

Z autobusové  zastávky v centru obce jsme se přesunuli do její okrajové části do areálu bývalého zemědělského družstva. Tam nás přivítal pan majitel – Petr Šobáň. Na úvod krátce představil rodinnou firmu a odvedl nás k ohradám s různě starými telátky i dospělými dojnicemi. Poté jsme zavítali do místnosti, kde je dvakrát denně podojeno téměř šedesát krav. Každá nadojí v průměru třicet litrů. Získané mléko je nabízeno k zakoupení v mléčném automatu a také z něj majitelé ve své minimlékárně vyrábějí různé mléčné produkty – tvaroh, jogurt a sýry.

Venku jsme zastavili u ohrady s dalším početným stádem krav a následně prošli hojně obsazeným kravínem.  Přešli jsme k malým prasatům, která zde chovají pro soukromé účely a kvůli ukázce pro děti. V dalším výběhu se páslo pár koz a ovcí. Na přilehlé zahrádce  děti určovaly názvy známých druhů zeleniny a obilí.

V zadní části rozlehlé farmy jsme nakrmili a pohladili koně a podívali se na výběh rozličných druhů slepic a „parádníka“ krocana. Celou dobu nás pan majitel provázel i slovem a trpělivě odpovídal na otázky. Poslední atrakcí byl trenažér dojení. V jeho blízkosti se kluci na travnatém hřišti proběhli za míčem.

Během hodiny zbývající do odjezdu jsme přešli k minimlékárně, kde si zájemci zakoupili lahodné dobroty dle libosti. Odsud nás linkový autobus odvezl zpět do Brodu.

Mgr. Renata Václavíčková

Fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogalerii nebo přímo na  Flickru.